Respuesta :
He spent $0.9, or $0.90 on apples. You would have to divide the amount of one pound by 4, and then multiply it by 3, because you are looking for three-fourth of a pound.
Hi!
I assume every POUND of apples costs $1.20.
1.20 / 4 = 0.30
That means every 1/4 of a pound costs $0.30. We need to know jow much 3/4 pounds would cost, so we multiply:
0.30 × 3 = 0.90
So, he spends $0.90 on 3/4 pound of apples.
I assume every POUND of apples costs $1.20.
1.20 / 4 = 0.30
That means every 1/4 of a pound costs $0.30. We need to know jow much 3/4 pounds would cost, so we multiply:
0.30 × 3 = 0.90
So, he spends $0.90 on 3/4 pound of apples.