Respuesta :

He spent $0.9, or $0.90 on apples. You would have to divide the amount of one pound by 4, and then multiply it by 3, because you are looking for three-fourth of a pound.
Hi!

I assume every POUND of apples costs $1.20.

1.20 / 4 = 0.30

That means every 1/4 of a pound costs $0.30. We need to know jow much 3/4 pounds would cost, so we multiply:

0.30 × 3 = 0.90

So, he spends $0.90 on 3/4 pound of apples.
ACCESS MORE