brittanyberryma brittanyberryma
  • 18-12-2017
  • Mathematics
contestada

Determine which product has the lower unit price: a 5-pound bag of sugar for $1.86 or a 12-pound bag of sugar for $4.45?

Respuesta :

moontime3 moontime3
  • 18-12-2017

[tex]12 \div 5 = 2.4[/tex]
so
[tex]1.86 \times 2.4 = 4.46[/tex]
so at the same weight, the 5 pounder costs 1 cent more
Answer Link
kitcat4065
kitcat4065 kitcat4065
  • 18-12-2017
The answer is a 12-pound bag that cost $4.45 because you divide 4.45 by 12 to find out how many it cost per pound to get $0.37083. While the 5-pound bag cost $0.372 per pound which is more. 
Answer Link

Otras preguntas

Please!!! Ex 1 and 2
i dont understand how to find the equation
a principal of $2400 is invested at 4.75% interest annually. how much will the investment be worth at 14 years
what's the answer to go in the blank boxes ​
Choose the correct graph of the function y=√x+2 .
What is the main goal of the Argentine human rights group called Grandmothers of Plaza de Mayo? A. to restore freedom of speech and the freedom pf press in Arge
HELP ME NOW I ONLY HAVE NOW! what are limitations of looking at fossil to figure out the past
Helllpppppppppppppp please I dont remember
How many orbitals are in Phosphorus
What is the answer to this question? ​