Respuesta :
by dividing the total cost of $186 by the 24 people you would get $7.75 per person to skate
Answer: $7.75
Step-by-step explanation:
Given : Kelly and 23 friends go roller skating they pay a total for $186 .
i.e. Total cost for skating = $186
Total persons = 1+23=24 (Including Kelly)
Now, to find the cost for one person to skate, divide the total cost by total persons, we get
[tex]\dfrac{186}{24}=7.75[/tex]
Hence, it costs $7.75 for one person to skate.