A store is having a sale on walnuts and chocolate chips. For
4
pounds of walnuts and
8
pounds of chocolate chips, the total cost is
$33
. For
2
pounds of walnuts and
3
pounds of chocolate chips, the total cost is
$14
. Find the cost for each pound of walnuts and each pound of chocolate chips.

Respuesta :

the cost of 4 walnuts is 4/12*33=11
the cost of 8 pounds of chocolate is 8/12*33=22
the cost of 1 pound of walnuts is 11/4= $2.75 and the cost of one pound of 1 pound of chocolate chips is 22/8=$2.75
ACCESS MORE