alyssaorosco05 alyssaorosco05
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

a grocery store sells American cheese for $3.89 per pound about how much would a dollar in 1.89 pounds of cheese cost

Respuesta :

springwilliams0
springwilliams0 springwilliams0
  • 03-12-2017
to find the answer you need to figure out what to pultiply times one pound to get 1.89 pounds. which would be 1.89. 
Since 1 pound is 3.89
1.89 pounds times 3.89=7.35
so your answer would be 7.35
Answer Link

Otras preguntas

help wit all show work for all I will mark brainllest
My name was Tommy Stubbins, son of Jacob Stubbins, the cobbler of Puddleby-on-the-Marsh; and I was nine and a half years old. At that time Puddleby was only qui
How do you solve for a missing angle of theta in a right triangle?
In y intercept form m=2 through (4,7) And M=-4 (-1,9) Please help with these two asap
A block of mass 4 kilograms is initially moving at 5m/s on a horizontal surface. There is friction between the block and the surface which causes the block to c
Question 8 of 10 Which statement shows bias? OA. That male nurse probably wasnt smart enough to become a OB. The nurse who helped Dad with his leg had a terribl
What does the slope of a position-time graph reveal about an object's motion?
Prohibition was either a noble experiment or a misguided effort to lesislate morality in any case it failed,after almost 14 years, because American society want
Explain what the slope of each line below represents. Then find the slope and give its units
when benedicts solution is added to a sucrose solution and put into a boiling water-bath , no change in color is observed state why no color change is obs