brittanyberryma brittanyberryma
  • 30-11-2017
  • Mathematics
contestada

Find the unit price (in dollars per ounce) if 1-pound, 9-ounce loaf of bread costs $2. Round your answers to decimal places.

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 30-11-2017

1 pound = 16 ounces

16+9 = 25 ounces


2 /25 = 0.08 per ounce

it costs 8 cents per ounce

Answer Link

Otras preguntas

Bonjour,j ai un carnet de lecture sur la bd « le guide de l anti manipulation «  Je trouve cela difficile ,cela serrait il possible de m’aider en trouvant une
What are the safety measures for PNG
regarding the federal court system which of the following statements is false
Different imagery examples of cask of the amontillado
Naoki's bicycle has a mass of 12 kg. If Naoki sits on her bicycle and starts pedaling with a force of 184.8 N, causing an acceleration of 2.8 m/s2, what is Naok
Cual es el mínimo común múltiplo de 120 160 180
How should you dispose of fats and oils in a restaurant kitchen?
How can you anticipate that taxes could impact your budgeting and income? How much of your income will go to federal taxes?
You are planning to buy one of two brands of sofas, which you hope to use over the next twenty years. Brand J costs $975 and lasts for about twenty years. Brand
If x^2-2= 2^2/3 + 2^-2/3 Then prove that:- x = 2^1/3 + 2^-1/3 and 2(x^3)-6x=5​