To answer this question, we will use the equation of motion which states that:
V = u + at where:
V is the final velocity = 40 meters/second
u is the initially velocity. Since the car starts from rest, this means that u = 0
a is the acceleration we need to calculate
t is the time = 1 minute = 60 seconds
Substitute with the givens in the above mentioned equation to get the acceleration as follows:
V = u+at
40 = 0 + 60a
a = 40/60 = 2/3 = 0.667 meter / sec^2
Based on the above calculations, the right choice is:
c. 0.66 meters / second^2
Note that choice D has the right value but the wrong units. Therefore, D is not the correct choice.