vickietjulian vickietjulian
  • 29-11-2017
  • Mathematics
contestada

a 12 ounce can of peaches cost $1.38. what is the unit cost of the can of peaches?

Respuesta :

jojogreer2021p05k8n jojogreer2021p05k8n
  • 29-11-2017
12 cents per ounce
[tex]1.38 \div 12 = .12[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following cells would most likely have the greatest concentration of densely packed rough endoplasmic reticulum
Information on general crook
Is the following relation a function?
How many solutions does the system of equations have ? Y= 6x +2 and 3y-18x=12
many musical instruments use "boxes" as a part of an instrument. Some examples are acoustic guitars and pianos. From your experience in this lab on building you
When considering personality disorder–trait specified, traits like grandiosity, deceitfulness, and manipulativeness would all fall under the trait of?
hich of the following tips can hurt your cash flow? A. Increase your sales. B. Pay your bills early. C. Keep a cash reserve. D. Offer credit only to low risk bo
trish is taking care of the Han family's dogs. The Hans leave 7 cans of dog food for the 3 days they will be away. How much food will the dogs get each day ifTr
Which part of an advertisement is likely the least important?
I really need a answer to this