Respuesta :
First, find the number of investment, then use that # to find how much. If 5.28 is for per share, the current value would be about 11.50 of an increase.
Answer:
Investment in share has increase more in value, by $11.64, in comparison to the investment in bond.
Explanation:
The rise in value of the bond:
The investment cost of the bond: 3 x 1,000 x 94.561% = $2,836.83
The current value of the bond: 3 x 1,000 x 99.773% = $2,993.19
=> Rise in value of the bond = 2,993.19 - 2,836.83 = $156.36
The rise in value of the shares:
The investment cost of the share: 600 x 5 = $3,000
The current value of the shares: 600 x 5.28 = $3,168
=> Rise in value of the shares = 3,168 - 3,000 = $168.
Thus, the investment in share has increase more in value, that is by $11.64 higher ( calculated as: 168 - 156.36), in comparison to the investment in bond.