contestada

Natasha is planning a school celebration and wants to have live music and food for everyone who attends. She has found a band that will charge her $750 and a caterer who will provide snacks and drinks for $2.25 per person. If her goal is to keep the average cost per person between $2.75 and $3.25, how many people, p, must attend?

A)225

B)325

C)500

D)760

Respuesta :

yedida
multiply 2.25 by each answer and 750 and write down the total next multiply 3.25 by each answer lowest to highest once you get a product that is higher than you writen down answer play around with the numbers until you get the exact amount D 760 2.25 times 760 is 2460 by 3.25 its 2570 you save 10 dalloars and are able to pay for the food and band

Answer:

The number of people that need to attend the celebration will be :

[tex]750< p <1500[/tex]

That will be 760 (option D)

Step-by-step explanation:

Average cost per person = [tex]\frac{750+2.25p}{p}[/tex]

[tex]\frac{2.75}{1} =\frac{750+2.25p}{p}[/tex]

[tex]=> 2.75p=750+2.25p[/tex]

[tex]=> 2.75p-2.25p=750[/tex]

[tex]=> 0.5p=750[/tex]

p = 1500

[tex]\frac{3.25}{1} =\frac{750+2.25p}{p}[/tex]

[tex]=> 3.25p=750+2.25p[/tex]

[tex]=> 3.25p-2.25p=750[/tex]

[tex]=> 1p=750[/tex]

p = 750

So, The number of people that need to attend the celebration will be :

[tex]750< p <1500[/tex]

That will be 760 (option D)

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico