juliesr30owjqwl
juliesr30owjqwl juliesr30owjqwl
  • 27-11-2017
  • Mathematics
contestada

a 12-ounce bottle of shampoo costs $4.20. A 16-ounce bottle costs $6.88. which shampoo costs less per ounce?

Respuesta :

EdmondHS EdmondHS
  • 27-11-2017
It would be the 12 ounce bottle. Basically take the cost of the shampoo bottle and divide it by the amount of ounces it has. The first bottle cost $0.35 per ounce, whereas the second bottle cost $0.43 per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

Which group believed the language of Article 10 of the Treaty of Versailles contradicted the power of Congress to declare war?
After Frida stops exercising, she continues to breathe heavily. What is most likely occurring in her body?
wind is the driving force behind which type of current? A.surface B.convection C.deep - water D.El Nino
24 is 30% of what? Help
the more mass an object has the more or less potential energy it has?
Caroline is making 8 badges of biscuits each batch uses 5/6 cup of flour how many cups of flour does she need
how do basophil cells react when a pathogen enters the body
We're the sons of liberty justified in their treatment of the loyalists
what are the equivalent decimals for 1/2, 1/4, 1/5, 2/5, 3/10, 4/5, 3/4, and 3/5
Simplify the expressions below. 11-(3x-6)+2(4x+5)-6 (x+2)-(x-2)-12x