hettttyttfgcf hettttyttfgcf
  • 27-11-2017
  • Mathematics
contestada

matt can buy an 8-ounce jar of salsa for $2.79 or a 15-ounce jar os salsa for $5.54. which jar has the best unit rate?

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 27-11-2017
8/2.79 = 1/2.867, or $2.86 per each oz
15/5.54 = 2.707/1, or 2 oz for every 1 dollar

the 15 oz jar of salsa has the better unit rate

hope this helps
Answer Link

Otras preguntas

Angel participated in a local candy bar-eating contest. The graph below shows the number of candy bars he ate. What is Angel's average rate of change? A. 1 cand
Can someone please help answer?
How might Sarah shoe empathy towards her class mate?
Two disks are rotating about the same axis Disk A has a moment of inertia of 3.44 kg m2 and an angular velocity of 5.69 rad s Disk B is rotating with an angular
why is newton's pqw of gravitation called universal law?​
Mr. Cobb is carpeting a 17.7 m long hallway. He has a piece of carpet 22 m long. How much does Mr. Cobb need to cut off the length of the piece of carpet?​
What is the difference in accounting treatment of unrealized gains and losses across these three categories of investments
if you can give me an answer to either of these questions it would be great thanks
1. True or false: even when youn research does not support your hypothesis, the hypothesis has value. True False
Prompt: What does the main character or narrator value most, and how do the characters’ experiences shape or even change their values? 1) Question Hook: 2) St