Given that John
has a collections of 20 cars and trucks and cars make up 40% of the
collection.
Thus, the number of cars in the collection is given by
[tex] \frac{40}{100} \times20=8\, cars[/tex]
If john adds cars to the collections, the number of cars he must add to make up 75% of cars is obtained as follows:
Let x be the number of cars he must add, then
[tex] \frac{8+x}{20+x} \times100=75 \\ \\ \Rightarrow\frac{8+x}{20+x}=0.75 \\ \\ \Rightarrow8+x=0.75(20+x)=15 + 0.75x \\ \\ \Rightarrow x-0.75x=15-8 \\ \\ \Rightarrow0.25x=7 \\ \\ \Rightarrow x= \frac{7}{0.25} =28[/tex]
Therefore, the number of cars he must add to make up 75% of cars is 28 cars.