Respuesta :
length of arc = (15/360) * 2*3.14*20 = 5.23 ins
circumference of the circle = 2*3.14*24 = 150.72
angle at center from 10 ft arc = (10/150.72) * 360 = 23.89 degrees
circumference of the circle = 2*3.14*24 = 150.72
angle at center from 10 ft arc = (10/150.72) * 360 = 23.89 degrees
A. Since we know that formula to find arc length is:
[tex]\text{Arc length}=\frac{\text{Central angle or arc length}}{\text{Degrees in a circle}} \times \text{circumference of circle}[/tex]
[tex]\text{Arc length}=\frac{15}{360} \times 2\pi\cdot r[/tex]
[tex]\text{Arc length}=\frac{15}{360} \times 2\times 3.14\times 20[/tex]
[tex]\text{Arc length}=\frac{1}{24} \times 125.6[/tex]
[tex]\text{Arc length}=5.2333333333333333\approx 5.23[/tex]
Therefore, the length of intercepted arc will be 5.23 in.
B. Since we know that formula to find central angle is:
[tex]\text{Central angle}=\frac{\text{Arc length}}{\text{Circumference of a circle}} \times \text{Degrees in a circle}[/tex]
[tex]\text{Central angle}=\frac{10}{2\pi \cdot r } \times 360[/tex]
[tex]\text{Central angle}=\frac{10}{2\times 3.14 \times 24 } \times 360[/tex]
[tex]\text{Central angle}=\frac{3600}{48\times 3.14}[/tex]
[tex]\text{Central angle}=\frac{75}{3.14}[/tex]
[tex]\text{Central angle}=23.8853503184713376\approx 23.89[/tex]
Therefore, measure of central angle will be 23.89 degrees.