qxchung4370 qxchung4370
  • 27-11-2017
  • Mathematics
contestada

If she spent a total of $44.25 on fabric, what was the cost per yard? She bought 14 3/4. Explain how you solved

Respuesta :

michaelcohen41oy7lzg michaelcohen41oy7lzg
  • 30-11-2017

[tex]44.25 \div 14.75 = 3[/tex]
$44.25 total divided by how many yards (14.75) = $3/yard
Answer Link

Otras preguntas

What does the word fibre mean according to chemistry​
Exponential function f is represented by the table. X = -2 -1 0 1 2 f(x) = -62 -30 -14 -6 -2 Function g is represented by the equation. g(x)=-20(1/2)x+10 Whic
Q2 Fill in the blanks with the correct form of the verbs given in the below. You can use a verb more than once. Beat, Crush, Add, Prepare, Put, Heat, Take, Allo
3.4.7 Quiz: Check-Up Question 3 of 10 Fill in the blank in the following dialogue with the appropriate form of the verb
Carbon dating is a popular technique used by archaeologists to determine the age of artifacts. O True O False
Need help with Arabic pls
PLSS ITS DUE RIGHT 20 POINTS PLS SPANISH 1A: Unit 7 Writing Assignment 3 Part 1: Read the calendar below for the Rodriguez family and then write 5 SPANISH sente
Which chapters of the USP are applicable to nutritional supplements?
Write essay “Compare and contrast the city and countryside.”
Tracy went for a hike on Wednesday at camp. The hike took 1 hour and 58 minutes. As soon as she got back, Tracy played volleyball for 1 hour and 4 minutes. It w