rashadharris91
rashadharris91 rashadharris91
  • 26-11-2017
  • Mathematics
contestada

On the Beach Cafe sells 140 cream sodas and earns $175.00. What is the unit price of the sodas? How much will On the Beach Cafe earn for 250 sodas?

Respuesta :

imawolf
imawolf imawolf
  • 26-11-2017
The unit price would be $1.25
Because:
175 ÷ 140 = 1.25

They would earn $312.50
Because:
1.25 × 250 = 312.5

♡ Hope I helped ♡
Answer Link
marqualebrown123 marqualebrown123
  • 18-10-2018

Answer:

1.25$

Step-by-step explanation:


Answer Link

Otras preguntas

Negative free cash flow does not automatically signal poor performance. a. True b. False
Decklan's exercise partner has painful cramps in his legs, and his skin is flushed. What should Decklan do?
How much fabric is needed to make curtains for a 5foot tall 3 foot wide window?
A director position in research would normally require at least a ____.
A recursive arithmetic sequence is defined ad f(1)=6, f(n+1)=f(n)+5 for n>1. The first four terms of the sequence are shown in the table. Write an explicit f
Glands that have lost contact with a body surface are called ____________ , and secrete their products into capillary rich interstitial spaces for quick distri
Help me guys please I will appreciate it which one is correct
three strategies which local municipality is implementing in addressing the issue
Brainiest For Best Answer!!! Was the first National Government for the U.S. located in Philadelphia? If not, where was it located?
How many 3 digit positive integers are odd and do not contain the digit 5?