litzyareli56p000di
litzyareli56p000di litzyareli56p000di
  • 26-11-2017
  • Mathematics
contestada

A 32-ounce bottle of laundry detergent costs $6.72.What is the unit rate?

Respuesta :

DivineSolar
DivineSolar DivineSolar
  • 26-11-2017
In order to get the unit rate. Simply put 32 ounces over $6.72.

[tex] \frac{32oz}{6.72} \ \textgreater \ \frac{4.76}{1} \ \textgreater \ \frac{4.76}{usd} [/tex]

Therefore it is 4.76 ounces per USD. (1 Dollar.)
Answer Link

Otras preguntas

If the mass of one mole of hydrogen is 1.01 grams; phosphorus, 30.97 grams; and oxygen, 16.0 grams, what is the molar mass of phosphoric acid (H3PO4)?
When leg muscles respond to a stimulus by moving the foot, the response depends most directly on the functioning of?
what fraction has a value of that equal to 7/8
How did Hoover's and Roosevelt's approaches to handling the Great Depression differ?
compared to the charge of proton the charge of an electron has
Which vitamin helps repair DNA? A. Vitamin K B. Vitamin C C. Vitamin E D. Vitamin A
Convert the fraction to high terms. Enter the value of the missing numerator: 5/13 = ?/78
An event planner, is ordering centerpieces and garlands for a holiday party. Each garland costs $18 and each centerpiece costs $19. The planner has been given a
22 ft.= ___yd. ___ft.
need help due tomorrow plz help!!
ACCESS MORE