damien17wil damien17wil
  • 20-11-2017
  • Mathematics
contestada

Peter bought 8 lemons for
$6
What was the cost for 1 lemon?

Respuesta :

Professor1994 Professor1994
  • 09-11-2018

Answer: The cost for 1 lemon is $0.75.


Solution

Peter bought 8 lemons for $6. What was the cost for 1 lemon?

We can use a rule of three to solve this problem:


If 8 lemons cost  $6

  1 lemon    cost   x


x=(1 lemon)($6) / (8 lemon)

x=$(6/8)

x=$0.75

Answer Link
visqueld
visqueld visqueld
  • 09-04-2021

Answer:its 0.75 trust me got right

Answer Link

Otras preguntas

12. Scientists went to five different islands and surveyed the wildlife to determine the stage of succession present at each location. The data from their explo
Please tell me the answer to these
Necesito resolver el ejercicio número 4 y 5
In a math class with 20 students, a test was given the same day that an assignment was due. There were 11 students who passed the test and 15 students who compl
What action did the United States take in 2003 as part of its "War on Terror”?
What is the range for 46 47 52 55 64 69 70 78
help it is due today and not links or files of downloads of anything like that just type in your answer plz and thank u :)
A cake company makes cheesecakes with a circumference of approximately 75.36 cm. They need to design their boxes to offer single slices of cheesecake to their c
Find the probability of making the spins of spinning a letter, then a 4, then a C.
How are we able to see the different phases of the moon?