Gerard bought 9 hamburgers and 3 orders of fries for 24.75. chris bought 6 hamburgers and 4 fries for 19.50.Each hamburger costs the same amount. Each order of fries costs the same amount. write a system of linear equations that can be used to find how much one hamburger cost and one order of fries cost. What is the cost in dollars for each item

Respuesta :

rgwoot
Gerard bought 9 hamburgers and 3 orders of fries for 24.75. chris bought 6 hamburgers and 4 fries for 19.50.Each hamburger costs the same amount. Each order of fries costs the same amount. write a system of linear equations that can be used to find how much one hamburger cost and one order of fries cost. What is the cost in dollars for each item
Ver imagen rgwoot
ACCESS MORE