gfrancoisjean04 gfrancoisjean04
  • 19-11-2017
  • Mathematics
contestada

you can buy 3 Apple at the Quick Market for $1.14 you can buy 5 of the same apples at the stop and save it for $2.55 which place is better buy

Respuesta :

XxSlayAllDayXx
XxSlayAllDayXx XxSlayAllDayXx
  • 19-11-2017
Hi there friend :)


 Your answer is the Quick Market, because if you take the price 1.14 and divide it by 3, you get 0.38 and also you divide 3 by 3 to get 1, so the current step right now looks like this, 1.14/3, and if you do the same with the price 2.55 and divide it by 3, you get 0.85, so since 38 is a lesser number than 85, The Quick Market would be a better buy.



Hope this helps :)


Have A Happy Thanks Giving Break with Family and Friends
-xoxo-
-Ans-
Answer Link

Otras preguntas

Question is in the picture:
Which scenario is an example of a scientific way of thinking ?
Find the value of each variable in the parallelogram.
Which three items describe the GEOGRAPHICAL impact of WW2 and Texas? ​​
Hello people ~The frequency of subsonic sound is(a) more than 20 Hz(b) 100 Hz(c) less than 20 Hz(d) more than 20,000 Hz​
To describe a solid, you could say (check all correct answers): * The particles of a solid are attracted to each other The particles of a solid can move past on
2) Mateo scored 99 out 150 on an exam. What’s his score as a percentage?
arrange narrow, brush, plastic, long, beautiful in the form of adjectives​
I need help please help me
Summary Paragraph (last sentence MUST conclude) Your first sentence must include the title/author of the article, verb, and central idea Article: Stop Feeding W