we know that
The unit price is the cost per unit, and to find the unit price, divide the price by the number of units
so
[tex] Unit\ price =\frac{11.25}{1.24} \frac{usd}{pound} \\ \\ Unit\ price=9.07\frac{usd}{pound} [/tex]
therefore
the answer is
The unit price is [tex] 9.07\frac{usd}{pound} [/tex]