chloecrandell2 chloecrandell2
  • 01-11-2017
  • Mathematics
contestada

a store sells coffee for $34 per bag. if a bag contains 6 lbs, find the cost of coffee per pound

Respuesta :

tolliew
tolliew tolliew
  • 01-11-2017
just divide 34 by 6 and the answer would be $5.67 per pound
Answer Link

Otras preguntas

Nurse sharks are nocturnal. This means they hunt at night and sleep in the day. What kind of adaptation is this
X-1 0 1 2 fx 18 6 2 2/3 what is the decay factor of the exponential function represented by the table 1/3 2/3 2 6
We discussed making incremental dumps in some detail in the text. In Windows it is easy to tell when to dump a file because every file has an archive bit. This
_____ actions result in rewards, while _____ actions result in punishment.
Which of the following correctly used a semicolon?
After the acquisition of the Louisiana Territory,how many years did it take for the United states to spread across North America?
C. Balance the following equations. 1 H2O2(1)→ H,00) + O2(8)
A point charge q1 = 4.50 nC is located on the x-axis at x = 1.95 m , and a second point charge q2 = -6.80 nC is on the y-axis at y = 1.00 m . Part A What is the
Simplify. 1. 8x - 9y +16x +12y 2. 14y + 22 - 15y2 + 23 y 3. 5n-(3-411) 4. -2(116 - 3) 5. 10g(16x +11) . 6. - (5x-6) 7. 3(18z - 4w) + 2(10z - 6w) 8. (8c + 3) +12
Zenda is a financial advisor for an investment company and also has a private bookkeeping business. She recently read about new financial regulations that would