A baseball m=.34kg is spun vertically on a massless string of length l=.52m. the string can only support a tension of tmax=9.9n before it will break. what is the max possible speed of the ball at the top of the loop in m/s?

Respuesta :

4.5 m/s This is an exercise in centripetal force. The formula is F = mv^2/r where m = mass v = velocity r = radius Now to add a little extra twist to the fun, we're swinging in a vertical plane so gravity comes into effect. At the bottom of the swing, the force experienced is the F above plus the acceleration due to gravity, and at the top of the swing, the force experienced is the F above minus the acceleration due to gravity. I will assume you're capable of changing the velocity of the ball quickly so you don't break the string at the bottom of the loop. Let's determine the force we get from gravity. 0.34 kg * 9.8 m/s^2 = 3.332 kg m/s^2 = 3.332 N Since we're getting some help from gravity, the force that will break the string is 9.9 N + 3.332 N = 13.232 N Plug known values into formula. F = mv^2/r 13.232 kg m/s^2 = 0.34 kg V^2 / 0.52 m 6.88064 kg m^2/s^2 = 0.34 kg V^2 20.23717647 m^2/s^2 = V^2 4.498574938 m/s = V Rounding to 2 significant figures gives 4.5 m/s The actual obtainable velocity is likely to be much lower. You may handle 13.232 N at the top of the swing where gravity is helping to keep you from breaking the string, but at the bottom of the swing, you can only handle 6.568 N where gravity is working against you, making the string easier to break.

The maximum possible speed of the ball at the top of the loop is 4.50 m/s

Further explanation

Acceleration is rate of change of velocity.

[tex]\large {\boxed {a = \frac{v - u}{t} } }[/tex]

[tex]\large {\boxed {d = \frac{v + u}{2}~t } }[/tex]

a = acceleration (m / s²)

v = final velocity (m / s)

u = initial velocity (m / s)

t = time taken (s)

d = distance (m)

Centripetal Acceleration of circular motion could be calculated using following formula:

[tex]\large {\boxed {a_s = v^2 / R} }[/tex]

a = centripetal acceleration ( m/s² )

v = velocity ( m/s )

R = radius of circle ( m )

Let us now tackle the problem!

Given:

mass = m = 0.34 kg

length of string = R = 0.52 m

maximum tension = Tmax = 9.9 N

Unknown:

v = ?

Solution:

[tex]mg + T = ma[/tex]

[tex]mg + T = m\frac{v^2}{R}[/tex]

[tex]0.34 \times 9.8 + 9.9 = 0.34 \times \frac{v^2}{0.52}[/tex]

[tex]13.232 = \frac{0.34}{0.52} \times v^2[/tex]

[tex]v^2 = 20.2372[/tex]

[tex]\large {\boxed {v \approx 4.50 ~ m/s} }[/tex]

Learn more

  • Velocity of Runner : https://brainly.com/question/3813437
  • Kinetic Energy : https://brainly.com/question/692781
  • Acceleration : https://brainly.com/question/2283922
  • The Speed of Car : https://brainly.com/question/568302
  • Uniform Circular Motion : https://brainly.com/question/2562955
  • Trajectory Motion : https://brainly.com/question/8656387

Answer details

Grade: High School

Subject: Physics

Chapter: Circular Motion

Keywords: Velocity , Driver , Car , Deceleration , Acceleration , Obstacle , Speed , Time , Rate , Circular , Ball , Centripetal

Ver imagen johanrusli
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico