on a very muddy football field, a 120 kg linebacker tackles an 75 kg halfback. immediately before the collision, the linebacker is slipping with a velocity of 8.6 m/s north and the halfback is sliding with a velocity of 7.4 m/s east.
The linebacker's momentum = 115 x 8.5 = 977.5 kg m/s north
and the halfback's momentum = 89 x 6.7 = 596.3 kg m/s east
After the tackle they move together with a momentum equal to the vector sum of their separate momentums b4 the tackle
The vector triangle is right angled:
magnitude of final momentum = √(977.5² + 596.3²) = 1145.034 kg m/s
so (115 + 89)v(f) = 1145.034 ←←[b/c p = mv]
v(f) = 5.6 m/s (to 2 sig figs)
direction of v(f) is the same as the direction of the final momentum
so direction of v(f) = arctan (596.3 / 977.5) = N 31° E (to 2 sig figs)
so the velocity of the two players after the tackle is 5.6 m/s in the direction N 31° E
btw ... The direction can be given heaps of different ways ... N 31° E is probably the easiest way to express it when using the vector triangle to find it