Respuesta :

Explanation:

The given data is as follows.

       [tex]V_{NaOH}[/tex] = 26.25 ml,        [tex]M_{NaOH}[/tex] = 0.1850 m

       [tex]V_{H_{2}SO_{4}}[/tex] = 25.00 ml,   [tex]M_{NaOH}[/tex] = ?

It is known that normality is n times molarity where "n" signifies the number of hydrogen or hydroxide ions.

Therefore, normality of NaOH is calculated as follows.

           [tex]N_{NaOH} = n \times M_{NaOH}[/tex]

                                     = [tex]1 \times 0.1850[/tex]

                                     = 0.1850 N

Normality of [tex]H_{2}SO_{4}[/tex] is calculated as follows.

          [tex]N_{NaOH}V_{NaOH} = N_{H_{2}SO_{4}}V_{H_{2}SO_{4}}[/tex]

              [tex]0.1850 N \times 26.25 ml = N_{H_{2}SO_{4}} \times 25.00 ml[/tex]

                      [tex]N_{H_{2}SO_{4}}[/tex] = 0.194 N      

Hence, molarity of [tex]H_{2}SO_{4}[/tex] will be as follows.

                     [tex]N_{H_{2}SO_{4}} = n \times M_{H_{2}SO_{4}}[/tex]

                    [tex]M_{H_{2}SO_{4}} = \frac{N_{H_{2}SO_{4}}}{n}[/tex]

                                         = [tex]\frac{0.194 N}{2}[/tex]

                                         = 0.097 M

Thus, we can conclude that molarity of the acid solution is 0.097 M.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico