Respuesta :

To find the critical value [tex]z_{\alpha/2}[/tex] that corresponds to 97% confidence level:

Step 1:
Subtract 0.97 from 1:

1 - 0.97 = 0.03

Step 2:
Divide 0.03 by 2:

0.03 / 2 = 0.015

Step 3:
Subtract 0.03 from 1:

1 - 0.015 = 0.985

Step 4:
From the normal distribution table, the z score that corresponds to a probability of 0.985 is 2.17.

Therefore, the critical value that corresponds to 97% confidence level is 2.17.
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico