Respuesta :

First problem:  A = 6 m^2;  V = 18 m^3.  Then the height of this solid is
            
                     18 m^3
h = V/A = ---------------- = 3 m.  
                     6 m^2

Do the second problem in the same way.  If you'd share your work I'll check it over.
ACCESS MORE