Respuesta :

Let x be the width of the train; 

50.6ft =6x-5.8ft <--- solve for x 
50.6+5.8=6x 
56.4 ft=6x 
56.4/6=x 
9.4 ft = x 

Therefore the width of the train is 9.4 ft 

Hope I helped :)  

Otras preguntas

ACCESS MORE
EDU ACCESS