contestada

If 1,500 units of output cost $10 each to produce and sells for $11 each, then the firm would earn profits of:

Respuesta :

The firm would earn profits of $1,500.

Answer:

$1,500

Explanation:

Total units of output = 1500units

If output cost per unit = $10

Total cost for 1,500units = $10×1,500

Total output cost = $15,000

If the sales pee unit = $11

Total sales of 1500units = $11×1500

Total sales = $16500

Profit earned = Total sales - Total output cost

Profit earned = $16,500-$15,000

Profit earned = $1,500

The firm would earn profit of $1,500

ACCESS MORE
EDU ACCESS