The cost of a school banquet is $75 + 30n, where n is the number of people attending. What is the cost for 53 people?
a - 1,590
b - 4,005
c - 1,665
d - 158

Respuesta :

75+30*n 
n= 50
30*50= 1500
75+1500=1575
this is probably not correct. i'm sorry. you need to ask your instructor for help. 
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico