Respuesta :
V = terminal Voltage = potential difference across the load = 8.5 Volts
E = EMF of the battery = 9.0 Volts
P = Power rating of the load = 60 Watt
i = current flowing through the circuit = current flowing through the load
Power through the load is given as
P = i V
inserting the values
60 = i (8.5)
i = 7.06 A
Terminal voltage is given as
V = E - i r where r = internal resistance
8.5 = 9 - (7.06) r
r = 0.071 ohm
The battery's internal resistance is 0.071 ohms.
V = terminal voltage or difference across the load which is 8.5 Volts
E = EMF of the battery which is 9.0 Volts
P = Power rating of the load which is 60 Watt
i = current flowing through the circuit or load
Power through the load is given as, P = i V
60 = i (8.5)
i = 7.06 A
Terminal voltage is given as, V = E - i r
8.5 = 9 - (7.06) r
r = 0.071 ohm
What is the terminal voltage?
Terminal voltage is constantly lesser than the emf of the cellular. it is because of the drop in ability difference due to the modern-day passing via the internal resistance of the mobile or the generator. They are associated by means of the equation E=V+Ir, in which, I'm the cutting-edge and r is the internal resistance of the cell.
Whilst modern is drawn from a cellular, the capability distinction between the electrodes of the cell is referred to as its terminal voltage. The resistance supplied through the electrolyte within the cellular to the glide of electric contemporary thru it's far called the inner resistance of the cellular.
Learn more about terminal voltage here: https://brainly.com/question/14883923
#SPJ2