hopeingram5567 hopeingram5567
  • 27-10-2017
  • Mathematics
contestada

4 gallons of gas cost 16.80. what is the price per gallon?

Respuesta :

helpfulish
helpfulish helpfulish
  • 27-10-2017
Answer: $4.20
Divide 16.8 by 4 to get 4.2, or $4.20.
Answer Link
ReggyEvans
ReggyEvans ReggyEvans
  • 27-10-2017
$4.20
Because $16.80 is the price of 4 gallons and if you want to find out the price for 1 gallon you divide 16.8 by 4
Answer Link

Otras preguntas

Two ploughmen can plough a filed in 10 days. Find the out how long it would take 5 ploughmen to plough the same filed working at the same rate.
the length of AB is 20 in the figure shown. what is the length of AE?
What structure prevents food from entering the nasal cavity while swallowing?
When rolling a 6-sided die twice, determine P(sum of 6). twelve thirty sixths seven thirty sixths five thirty sixths two sixths
please help. The figure below is a triangle with three unknown angles.
10. The purpose of the reporter's formula is to O check sources Orefine the topic O gather details O explore audience and purpose
Kofa lift 10 sacks of rice each weight 100N off the back of a truck.the back of the truck is 120cm off the floor.how much work does he do?
The ore grade is important in determining the metallurgical route for mineral recovery. Aqua regia is one of the classical analytical methods used to determine
how do you do similarity in right triangle ​
2.3.4 Describe the process of crossing over that resulted in the appear structure A. in the diagram​