Respuesta :

19.9 meters per second

Velocity is the rate of change of distance over time.

The ball's approximate vertical speed when it hits the ground is 19.8m/s

The maximum height of an object, thrown up is calculated as:

[tex]\mathbf{h_{max} = \frac{v^2}{2g}}[/tex]

Where:

[tex]\mathbf{h_{max} = 20m}[/tex] --- the maximum height

[tex]\mathbf{v = ??}[/tex] --- final velocity

[tex]\mathbf{g = 9.8ms^{-2}}[/tex] --- acceleration due to gravity

So, we have:

[tex]\mathbf{h_{max} = \frac{v^2}{2g}}[/tex]

[tex]\mathbf{20 = \frac{v^2}{2 \times 9.8}}[/tex]

Solve for v^2

[tex]\mathbf{v^2 = 2 \times 9.8 \times 20}[/tex]

[tex]\mathbf{v^2 = 392}[/tex]

Take square roots of both sides

[tex]\mathbf{v = 19.8ms^{-1}}[/tex]

Hence, the ball's approximate vertical speed when it hits the ground is 19.8m/s

Read more about velocity at:

https://brainly.com/question/13639113

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico