trevondavis526 trevondavis526
  • 26-10-2017
  • Mathematics
contestada

If a 16-ounce box of candy costs $8.95, how much does one ounce cost? Round your answer to the nearest cent.

Relax

Respuesta :

itsame22
itsame22 itsame22
  • 26-10-2017
it simple,  8.95/16=56 cents   :)


Answer Link
shannonlnewton91518
shannonlnewton91518 shannonlnewton91518
  • 21-10-2019

Answer:

.56 cents

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Who was responsible for inventing and perfecting a movable type printing press?
In any good experiment, the scientist needs to (fill in the blank) the hypothesis.
solve 5 ones 3 tenths -0.53
6.974 rounded the nearest tenth
round to the place value of the 5 in 562,408
what does 428,731 - 175,842 equal
3(2j-k) = 108, for j
what is a mealworm a worm,an insect or an amphibian
0.727272 as a fraction
Who assisted Chinese rebels in overthrowing the Ming dynasty and installing the Qing dynasty? A. Sillas B. Mongols C. Manchus D. Koreans