Martin drives to work at a speed of 45 miles per hour. It takes him about 2 hours and 15 minutes to get to work. If gas costs $2.75 per gallon and Martin’s car gets 25 miles per gallon, about how much does Martin spend on gas to get to work?

Respuesta :

2.25 * 45 = 101.25 miles to work

101.25 / 25 = 4.05 gallons of gas

4.05 * 2.75 = $11.14 total cost of gas

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico