If the probability of getting a particular result in an experiment is 75.3%, what is the probability of not getting that result?

a)75.3%+100% b)75.3%-100% c) 100%-75.3% d)1/75.3%

Respuesta :

Well the probabilities of one or more different outcomes have to add up to 100%. You can't have one outcome be 90% and another be 20% because it does not equal 100%.
So if you know the percentage of one outcome you have to subtract that from 100%
That means C is your answer.

Answer:

100% - 75.3% = 24.7%

c is correct

Step-by-step explanation:

If the probability of getting a particular result in an experiment is 75.3%.

As we know, the probability of occurring and not occurring is 100%

P( getting result ) = 75.3%

Let probability of not getting result be x

So, P( not getting result ) = x

P(getting result) + P(not getting result) = 100%

                                            75.3% + x = 100%

                                                          x = 100% - 75.3%

                                                          x = 24.7%

Hence, The  probability of not getting result is 27.4%

ACCESS MORE
EDU ACCESS