amagineo4 amagineo4
  • 20-10-2017
  • Mathematics
contestada

Unit rate of 14.25 for 3 pounds of deli meat

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 20-10-2017
To find the unit rate, you have to find how much each pound costs

so 14.25/3 is the expression that will get you the answer

14.25/3= 4.75

4.75 per pound is your answer

hope this helps
Answer Link
Аноним Аноним
  • 20-10-2017
to work out each pound u do 14.24 divide 3 =4.75

so 1 pund=4.75

hope this helps brainliest g:)
Answer Link

Otras preguntas

Which process must the cell undergo to have identical cells at the end of cell division? meiosis mitosis sexual reproduction gamete formation
To improve its standard of living, a nation’s economy must A. remain stable. B. grow through innovation. C. reach economic equity. D. allow the central gover
What depends on the temperature,pressure,and humidity for formation
A 1-liter bottle of orange juice used to cost $2.85 at a food market. Its price has increased; the new price is 110 percent of the original price. What is the n
Which is greater 2/5 or 2/6
Please answer the question from the attachment.
What characteristic is common to animals, plants, protists, and fungi?
A similarity between tariffs and sanctions is that both are sometimes used to
What is the quotient when you divide a positive by a positive? positive It depends on the bigger number. There is not enough information. negative
circle the items which we can see Rain water vapor condesation or precipitation 2. Describe 3-4 ways that precipitation can come down to e