Respuesta :
5.28 / 12 = 0.44 per oz
7.96 / 18 = 0.4422 rounds to 0.44 per oz
technically, by rounding to the nearest cent, they are the same cost.
7.96 / 18 = 0.4422 rounds to 0.44 per oz
technically, by rounding to the nearest cent, they are the same cost.
Answer:
We see that both of them cost equal.
( As they are approximately of the same cost in cents)
Step-by-step explanation:
1)
12 oz for $ 5.28
This means that the rate of 1 oz is:
$ 5.28/12= $ 0.44
Also we know that 1 dollar= 100 cents.
This means that: $ 0.44= 44 cents.
Hence, cost of 1 oz is: 44 cents.
2)
18 oz for $ 7.96
This means that the rate of 1 oz is:
$ 7.96/18= $ 0.4422 cents
Also we know that 1 dollar= 100 cents.
This means that: $ 0.4422= 44.22 cents.
Hence, cost of 1 oz is: 44 cents.
Both are of same cost.