Respuesta :

5.28 / 12 = 0.44 per oz
7.96 / 18 = 0.4422 rounds to 0.44 per oz

technically, by rounding to the nearest cent, they are the same cost.

Answer:

We see that both of them cost equal.

(  As they are approximately of the same cost in cents)

Step-by-step explanation:

1)

            12 oz for $ 5.28

This means that the rate of 1 oz is:

      $ 5.28/12= $ 0.44

Also we know that 1 dollar= 100 cents.

This means that:   $ 0.44= 44 cents.

Hence, cost of 1 oz is: 44  cents.

2)

                     18 oz for  $ 7.96

This means that the rate of 1 oz is:

      $ 7.96/18= $ 0.4422 cents

Also we know that 1 dollar= 100 cents.

This means that:   $ 0.4422= 44.22 cents.

Hence, cost of 1 oz is: 44  cents.

        Both are of same cost.

Otras preguntas

ACCESS MORE