pazsandybel744 pazsandybel744
  • 16-10-2017
  • Mathematics
contestada

the reduced play sells cranberries in bulk for $2.50 per pound the store also sells 8 oz of package of cranberries for $1.50 which buys better

Respuesta :

nfernandez814 nfernandez814
  • 16-10-2017
The 8 oz for $1.50

Cost/Measurements
1 pound = 16 onces

$2.50/16 oz= about 16 cents per ounce
$1.50/8 oz= about 19 cents peronce

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following greatly increased America’s supply of natural resources? 1. the purchase of Alaska from Russia 2. the modernization of the U.S. Navy 3. t
4/10 in lowest terms.
The ideas of the social gospel movement led directly to? a;the temperance movement. b;social Darwinism. c;urban charity organizations. d;government reform.
How were Aztec chinampas constructed? (5 points) raised plots for crops were built on dry land with irrigation channels between them raised plots for crops were
Simplify the expression: 1/1+cot^2x
what are the top 5 wealiest countries in the world based on current statistics in the last 5 years?
Which of these is a major mobile game developer? Facebook Zynga Myspace Cityville Friends Reunited
How did satellite states change lives of people living in post ww2 europe?
describe the conditions that are necessary for snow to fall
what is 2x3x6x4x7x5x0x4x5