Josh20021
Josh20021 Josh20021
  • 30-09-2017
  • Mathematics
contestada

Robert bought 6 ice cream cones at a cost of $9.00. Write and solve an algebraic equation to show the cost of each cone.

Respuesta :

kamilarodz04 kamilarodz04
  • 30-09-2017
X•6= $9.00 $9.00 divided by 6= x
9.00 divided by 6 = 1.5 so each cone costs $1.50
Answer Link

Otras preguntas

If a slope of a line is 2/0 is it 0 or undefined?
How do you Factor c(squared)-8c ??
Can somoene help me with this question??How might the history of the U.S. have been different if the original thirteen states had been guaranteed a perpetual ma
the cafeteria has 45 square  tables that can be pushed together to form one long table for the lacrosse team's banquet. Each square table can seat one person on
How many atoms are in 0.750 moles of zinc?
The length of a diagonal of a cube with edge length 25cm
If a slope of a line is 2/0 is it 0 or undefined?
Jim’s allowance is $1.20 per week. Stan’s is 25¢ per day. How long will they have to save, if they save both their allowances together, before they can get a m
How do scientists use seismic waves to determine the interior structure of Earth?
Find all powers of 4 in range 4 through 1,000