Respuesta :
Answer:
ΔV=V1-V2 = 27692307.69volts
Explanation:
Hello! Let's solve this!
The formula to calculate the power difference is
ΔV=V1-V2
V = k * (q / r)
k is a constant that equals [tex]k=9*10^{9}N*m^{2}/C^{2}[/tex]
The data we have are:
[tex]k=9*10^{9}N*m^{2}/C^{2}[/tex]
r = 0.0013m
[tex]q1=40*10^{-6}C\
F=15*10^{-6} N[/tex]
From the following formula we can calculate how much q2 is
F = k * (q1 * q2 / r2)
q2 = (F * r2) / (k * q1)
q2 = (15*10^{-6} N[/tex] * 0.00132) / (9*10^{9}N*m^{2}/C^{2}[/tex] *40*10^{-6}C\)
[tex]q2=7.0417x^{-17}C[/tex]
Now we calculate with q1 and q2, V1 and V2 respectively.
V1 = (9*10^{9}N*m^{2}/C^{2}[/tex] * 40*10^{-6}C\) /0.0013m
V1 = 27692307.69 volts
V2 = (9*10^{9}N*m^{2}/C^{2}[/tex] * 7.0417x^{-17}C[/tex]) /0.0013m
[tex]V2=4.875*10^{-4}volts[/tex]
Then we solve the potential difference:
V1-V2 = 27692307.69 volts-4.875*10^{-4}volts[/tex]
ΔV=V1-V2 = 27692307.69volts
Answer:
C. 4.9 × 10-4 V
Explanation:
ΔV = E d
E = force/charge = 15 µN / 40 µC = 0.375 N/C
ΔV = 0.375 N/C * 0.0013 m = C. 4.9 × 10-4 V