Respuesta :
work will be equal to the potential energy gained by the person in climbing the stairs.
work= potential energy gained = mgh
W= 75kg*9.8m/s2*2.50m= 1837.5 J
Answer:
1837.5
Explanation:
work will be equal to the potential energy gained by the person in climbing the stairs. work= potential energy gained = mgh W= 75kg*9.8m/s2*2.50m= 1837.5 J