Respuesta :
The total batches of cupcakes that make with one small bag of sugar would be 22 batches.
What is the unitary method?
The unitary method is a method for solving a problem by the first value of a single unit and then finding the value by multiplying the single value.
From the question, we are given the following
The t of a small bag of sugar = 2.265 kg = 2265 grams
100g of sugar to make one batch of cupcakes,
100g = 1 batch ---- 1
In order to get the number of batches of cupcakes made with one small bag of sugar,
2265g = x ---- 2
Divide both expressions;
100/2265 = 1/x
100x = 2265
x = 2265/100
x = 22.65 batches
Hence, the batches of cupcakes that make with one small bag of sugar would be 22 batches.
Learn more about the unitary method;
https://brainly.com/question/23423168
#SPJ2