Respuesta :
1) the average price would be 17 dollars
2) you would have paid 17.31 dollars
Sorry if it didn't help.
2) you would have paid 17.31 dollars
Sorry if it didn't help.
Answer: a) $17.31, b) $17.31.
Step-by-step explanation:
Since we have given that
Total bill for four pairs of shoes = $69.24
Number of pairs of shoes = 4
We need to find the average price for each pair of shoes .
So, Average price would be
[tex]\dfrac{\text{Total amount}}{\text{Number of pairs of shoes}}\\\\=\dfrac{69.24}{4}\\\\=\$17.31[/tex]
If he purchased only 1 pair of shoes, the amount he has to pay based on average price would be $17.31.
Hence, a) $17.31, b) $17.31.