Respuesta :

it would be .16 cents
If 1 dozen eggs (12 eggs) cost $1.98, then you need to divide $1.98 by 12 to find how much 1 egg costs. 
So, $1.98 divided by 12 = .165  There is a 5 so you would round it up to 17 cents. 

ACCESS MORE
EDU ACCESS