Dawn209 Dawn209
  • 28-09-2017
  • Mathematics
contestada

apples are on sale at the market 4 pounds for 2.00$. What is the price ( in cents) for one pound

Respuesta :

bestpro24
bestpro24 bestpro24
  • 28-09-2017
for one pound, it will be $2.00 divided by $4, which is $0.50, so for one pound of a apple, it will be $0.50.
Answer Link
MarshyMallow
MarshyMallow MarshyMallow
  • 28-09-2017
Well, if it is $2.00 for 4 pounds, you have to divide to find how much for one pound.

$2.00 divided by 4 pounds = 50 cents per pound
Hope I helped :)
Answer Link

Otras preguntas

Predators often feed on weak or sick animals in an ecosystem. The role of the predator is described as its ..what? :)
which of these correctly matches an organelle with its function -chloroplast—movement - nucleus—cell regulation -vacuole—energy production - mitochondrion—phot
In glycolysis, the first stage of cellular respiration, ATP molecules are produced. What is the net gain of ATP molecules (per molecule of glucose) from glycol
how to integrate a/1-ay?
If you have a mass of 50 kg on Earth, what is your weight in Newtons?
How would I work this out in my head, without a calculator??
15cm3 block of gold weighs  2.8N it is carefully submerged in a tank of mercury. one cm3 of mercury weight 0.!3n a will the mercury be displaced by the gold?
Which of these would most likely cause a mutation? A the placement of ribosomes on the endoplasmic reticulum B the insertion of a nucleotide into DNA C the m
When do we use passive voice?
how to integrate a/1-ay?