The math team sold 42 hamburger meals and 15 ribs meals at the pep rally for a total of $243. At the game that night, they sold 36 hamburger meals and 30 ribs meals for a total of $294. What is the cost of 1 rib meal?

Respuesta :

1 rib meal costs $5.00           hope this helped     :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

Answer:

$5.

Step-by-step explanation:

Let h be the cost of each hamburger meal and r be the cost of each rib meal.

We have been given that the math team math team sold 42 hamburger meals and 15 ribs meals at the pep rally for a total of $243. We can represent this information in an equation as:

[tex]42h+15r=243...(1)[/tex]

We are also told that math team also sold 36 hamburger meals and 30 ribs meals for a total of $294. We can represent this information in an equation as:

[tex]36h+30r=294...(2)[/tex]

We will use substitution method to solve our system of equations. From equation (1) we will get,

[tex]h=\frac{243-15r}{42}[/tex]

Substituting this value in equation (2) we will get,

[tex]36(\frac{243-15r}{42})+30r=294[/tex]

[tex]6(\frac{243-15r}{7})+30r=294[/tex]

[tex]\frac{1458-90r}{7}+30r=294[/tex]

Now let us have a common denominator.

[tex]\frac{1458-90r}{7}+\frac{7*30r}{7}=294[/tex]

[tex]\frac{1458-90r}{7}+\frac{210r}{7}=294[/tex]

[tex]\frac{1458-90r+210r}{7}=294[/tex]

[tex]\frac{1458+120r}{7}=294[/tex]

[tex]\frac{1458+120r}{7}\times 7=294\times 7[/tex]

[tex]1458+120r=2058[/tex]

[tex]1458-1458+120r=2058-1458[/tex]

[tex]120r=600[/tex]

[tex]\frac{120r}{120}=\frac{600}{120}[/tex]

[tex]r=5[/tex]

Therefore, the cost of 1 rib meal is $5.

ACCESS MORE
EDU ACCESS