Suppose a 4.0 kg mass of water gained heat and increased in temperature from 10°C to 15°C. The specific heat capacity of water is 4.186 kJ/kg°C. How much heat was gained by the water?

9.6 kJ
20 kJ
56 kJ
84 kJ

Respuesta :

84 becuse if you do the equation right the results will conglude in 84 kj

M = 4 kg

s = 4.186 kJ/Kg °C

10°C to 15°C.

ᐃ t = 15°C. - 10°C

           = 5°C

Q= msᐃt

  = 4*4.186*5°C

  = 83.72 kJ

What is heat ?

"Heat is the transfer of kinetic energy from one medium or object to another, or from an energy source to a medium or object. Such energy transfer can occur in three ways: radiation, conduction, and convection."

What is specific heat ?

"The quantity of heat required to raise the temperature of one gram of a substance by one Celsius degree. The units of specific heat are usually calories or joules per gram per Celsius degree."

Know more about heat here

https://brainly.com/question/1429452

#SPJ2

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico