Tatoooo
Tatoooo Tatoooo
  • 27-09-2017
  • Mathematics
contestada

Please answer the question from the attachment, and explain how you got it :)


thanks

Please answer the question from the attachment and explain how you got it thanks class=

Respuesta :

saturns
saturns saturns
  • 27-09-2017
answer:
a. yes
b.no
c. no
work:

9.25/2.5 = $3.70.

let's find the unit rates of the others!

16.28/4.4 = $3.70
12/3.2 = $3.75
10.50/2.8= $3.75

only the first one has the same untit rate, the rest are different!


hope this helps :D
Answer Link

Otras preguntas

What is the value of X?
There are 7 similarly shaped figures in a set. The largest figure is 7 inches tall. Each of the other figures is 1 inch shorter than the next larger figure. The
Todd bought one and 1/2 yards of fabric each pillow uses 3/8 yards of fabric how many pillows can Todd make
What was the impact of the holocaust on the shape of modern and postmodern forms of jewish life, religious and secular?
Which structure of a protein is the folding of the protein chain? Question 9 options: a.primary b.secondary c.tertiary d.quaternary
Please help me please and thank you
The fat brown cat was tired. Which word is a predicate adjective in this sentence? A) fat B) brown C) was D) tired
Topic: Philosophy Question: Is humanity headed in the right or wrong direction?
what is the simplified form of x+2/x^2-3x-10 * x-3/x^2+x-12 1/(x-3)(x+4) 1/(x-3)(x+2) 1/(x+4)(x-5) 1/(x+2)(x-5)
What is the estivation, how is it similar to hibernation