SamuelZapata31 SamuelZapata31
  • 26-09-2017
  • Mathematics
contestada

What is the unit price for 3 1/4 yards for $13?

Respuesta :

BenjaminG123
BenjaminG123 BenjaminG123
  • 01-10-2017
Greetings!

[tex]3 \frac{1}{4} /3\frac{1}{4}=1 [/tex]
Therfore to find the cost for unit, we must divide the cost by:
[tex]3 \frac{1}{4}[/tex] 

[tex]=13/3\frac{1}{4}[/tex]
Simplify.
[tex]=\frac{13}{1} /3\frac{1}{4}[/tex]
Convert mixed number into improper fraction.
[tex]=\frac{13}{1} /\frac{13}{4}[/tex]
Simplify.
[tex]=\frac{13}{1}*\frac{4}{13}[/tex]
[tex]=\frac{52}{13}[/tex]
Convert back to mixed number.
[tex]=4[/tex]

The unit cost for a yard is $4.

Hope this helps.
-Benjamin
Answer Link

Otras preguntas

How old was Charles Dickens when he moved to London,England
-2 < n < 5. n is an integer. Write down all possible values of n.
A pair of jeans that originally costs $42 is 25% off.Find the sale price.ASAP PLZ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
What Is 0.15 on the number line
it takes 10 workers 10 days to paint 10 houses. How many houses can five workers paint in five days?
what is 25% as a fraction.
what are the similarities between academic and personal writing and what are the differences
Construct a food chain for each list of organisms below.. moose, fish, osprey, black fly, grass.. grass, wolf, mosquito, deer, dragonfly
a=1 over 2 bh  for b 1 over 2 means a fraction btw
The projection screen in the school auditorium is 5 times as long and 5 times as wide as the screen in te library. The screen in the library is 4 feet long with